24.04.2025–8.05.2025
Galeria Autorska, ul. Chocimska 5, Bydgoszcz
Wystawa linorytów i obrazów Jana Kaji i Jacka Solińskiego pt. „Dopełnienie”
Równowaga to drogowskaz
…jednym z najbardziej znamiennych aspektów naszej obecnej kondycji jest „kryzys sensu”.
św. Jan Paweł II, Fides et ratio
We współczesnym świecie często jawa miesza się ze snem, trudno odróżnić co jest czym, dlatego warto wiedzieć kiedy się nie śpi. Niby to jasne, a jednak czasem można się pomylić.
Realność i sen, świadomość kontrolowana i niekontrolowana. Oto dwa autonomiczne światy, które się przenikają. Współzależą od siebie jak dzień i noc. Przeżycia na jawie i marzenia senne kształtują naszą świadomość, a uzupełniając się tworzą równowagę. Całe spektrum zawiera się w poczuciu integralności, którą każdy przeżywamy jako osoba. Rozumność pozwala rozgraniczać owe dwa światy, dzięki czemu znajdujemy to, czego szukamy i nazywamy znalezione ze zrozumieniem. Podział jest oczywisty, rozróżniamy realność i poza-realność. Dzięki temu dualizmowi odnajdujemy równowagę między spełnieniem i niepewnością. Co może się wydarzyć, jeżeli pomieszamy te rzeczywistości i stracimy zdolność rozróżniania?
Regiony filozofii, w których wykorzystuje się moce tkwiące w języku poetyckim, nie należą do rzadkości. Ale najintensywniejszą, w moim rozumieniu, poezję stanowi teologia, jako że wychodzi od zasadniczej tezy o Bogu Stwórcy całej rzeczywistości, którego warto nazywać największym Poetą. Głupi [już] z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy (Mdr 13,1).
Rozmaite dziedziny ludzkiej aktywności (twórczej i poznawczej) przenikają się, tworząc nieprzebrany gąszcz dróg i ścieżek. Cel jest jeden, mimo że różnie go rozumiemy i definiujemy.
Granice nauki, sztuki, literatury, filozofii czy teologii, nie muszą być tam, gdzie je postrzegamy. Przeżywane piękno, w każdej z tych dziedzin, prowadzi ku olśnieniom, stąd wiemy, że to jedna wspólna przestrzeń. Podziały są przejawem ludzkich norm. Można przecież widzieć sztukę jako filozofię, a naukę jako poezję, można we wszystkim odkrywać matematykę. Poszczególne dziedziny stanowią jeden alfabet naszej wrażliwości.
Jacek Soliński
Jacek Soliński
Urodzony w 1957 r. w Bydgoszczy. Grafik, malarz, publicysta, fotograf, wydawca. Od 1979 r. prowadzi, wspólnie z Janem Kają, Galerię Autorską w Bydgoszczy oraz wydawnictwo. W latach 80. realizował projekty konceptualne i opublikował własnym sumptem, w technice linorytu, trzy książki unikatowe oraz pięć tomików prozy. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Dokumentacja działalności Galerii Autorskiej i dokonania jej twórców eksponowane były w różnych ośrodkach w kraju: Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Toruń, Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin, zagranicą: Paryż, Rzym, Pradze, Tokio i Edynburgu. Od 1986r. realizuje w Galerii Autorskiej swoją coroczną urodzinową wystawę linorytów. Wydał kilkadziesiąt własnych publikacji, w których łączy grafikę z epigramami, modlitwami, poezją i prozą. Zrealizował wiele cykli linorytów, cykl malarski 366 aniołów „Opiekunowie czasu” oraz trzy cykle fotografii o tematyce żebraczej. Jest autorem dwóch książek: „Powtarzalność i spełnienie, zapiski rytownika I” (2023) i „Zadziwienie (chwile bliższe i dalsze), Zapiski rytownika II” (2023). Otrzymał m.in.: Medal za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002). Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004 i 2014), Bydgoską Nagrodę Strzały Łuczniczki za wydanie Książki Roku (2005, 2007, 2009 i 2011) oraz za książkę prozatorską (2023), Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno „Gaśnica terenowa” (2007) odznakę honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej” (2015), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2018), MEDAL 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI (2018) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019) oraz Medal Kazimierza Wielkiego (2023).
Jan Kaja
Urodzony w 1957 r. w Bydgoszczy, malarz, fotograf, wydawca. Od 1979 r. wspólnie z Jackiem Solińskim prowadzi Galerię Autorską oraz wydawnictwo. Na początku lat 80. XX w. realizował projekty konceptualne (plakaty – odezwy. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Dokumentacja działalności Galerii Autorskiej i dokonania jej twórców eksponowane były w różnych ośrodkach w kraju: Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Toruń, Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin, zagranicą: Paryż, Rzym, Pradze, Tokio i Edynburgu. Autor cykli malarskich m.in.: „Postacie ezoteryczne”, „Bramy”, „Droga Krzyżowa”, „Droga do Betlejem”. Jego obrazy oparte na relacji między twarzą i dłońmi stanowią swoisty jednoosobowy teatr. Malarz traktuje twórczość jako powrót do stanu spontaniczności, by dzięki niej odkrywać człowieka w całej jego prostocie wyrazu i jednocześnie duchowej głębi. Otrzymał m.in.: Nagroda na Biennale Sztuki Sakralnej w Katowicach (1993), Medal za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002). Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004 i 2014), Bydgoską Nagrodę Strzały Łuczniczki za wydanie Książki Roku (2005, 2007, 2009 i 2011) Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno „Gaśnica terenowa” (2007) odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2018), MEDAL 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI (2018), Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019) oraz Medal Kazimierza Wielkiego (2023).