9.11.2023

Galeria Autorska, ul. Chocimska 5, Bydgoszcz

spotkanie poetyckie z Bartłomiejem Siwcem pt „Samotny mężczyzna”

promocja książki

*  *  * 

Nie po raz pierwszy się okazuje, że trzeba niebywałego oka, ucha i talentu, żeby pisać o współczesności prosto, barwnie i zarazem odkrywczo. Z góry wiemy, jak wielu ludzi z wielkim wykształceniem mało dostrzega zła, bzdury i głupoty, i domyślamy się, ilu wiersze Bartłomieja Siwca przyjmie ze zdumieniem. Ale niech one ich podkręcą. Są dokuczliwe, choć w czytaniu bardzo przyjemne i zawierają sporo dobrego smaku, wcale nie z puszki.


Piotr Müldner-Nieckowski

*  *  * 

Po co poecie poczucie humoru? O, nie po to, żeby wywoływać śmiech, nie jest przecież wesołkiem, opowiadaczem dowcipnych historii. Żeby dostrzegać wielowymiarowość prawd – mówiąc w skrócie. U Bartłomieja Siwca humor służy ironii, co wpisuje się w bogatą tradycję polskiej poezji i dobrze robi wierszom.

Anna Nasiłowska

 

Bilans

Używamy poważnych słów: bilans otwarcia,
bilans zamknięcia. Przeważnie umieramy
niezbilansowani. Pozostaje po nas manko.
Dzieci wstawiają zgrabne urny z naszymi
prochami do rodzinnych grobowców.
Potem kłócą się o wszystko, choć często
nie ma o co. Kobiety pamiętają, że tego dnia
wiele godzin spędziły u fryzjera, mężczyźni
mają problem z zaparkowaniem wozu na
przycmentarnym parkingu. Tylko duchy
zachowują godność, tańczą na wietrze,
a na dźwięk trąbki stają do wiecznego apelu.

Bartłomiej Siwiec

 

 

Bartłomiej Siwiec

Urodzony w 1975 r. w Bydgoszczy – prozaik, poeta, dramatopisarz, krytyk literacki. Ukończył politologię ze specjalizacją dziennikarską na WSP w Bydgoszczy i studia podyplomowe z zakresu archiwistyki na UMK w Toruniu. Autor czterech powieści Zbrodnia, miłość, przeznaczenie, Autodestrukcja, Przypadek Pana Paradoksa, 16 schodów, zbioru opowiadań Wszyscy byli umoczeni, zbiorów wierszy Instrukcja zabicia ptaka, Matka i róża, Przepompownia, Domysły na temat Ruxa, Samotny mężczyzna spokojnie konsumuje fasolkę Heinza i kilku dramatów: 64 pozycje z życia szachisty, Wyszła z domu, Skóry. Jego wiersze, szkice i recenzje były drukowane na łamach „Toposu”, „Tekstualiów”, „Elewatora”, „Okolicy Poetów”, „Akantu”, „Gazety Kulturalnej”, „Bydgoskiego Informatora Kulturalnego”. Laureat nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku – poezja (2020 i 2022). Od 2023 r. pełni funkcję prezesa zarządu Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.