24.10.2021–31.10.2021
Galeria Autorska, ul. Chocimska 5, Bydgoszcz
Otwarcie wystawy linorytów Jacka Solińskiego pt. „Układ scalony”
wprowadzenie – Jarosław Jakubowski
Optyka refleksyjna
U zarania wszelkich twórczych poczynań pojawia się nurtujące pytanie: skąd bierze się wszelka aktywność? Odpowiedź jest jedna, ale każdy, by to wyjaśnić, znajduje inne słowa. Wyrazy, jak fale oceanu rozlewają się i wycofują, są blisko, by za moment zniknąć. Przypływy i odpływy, jak przebudzenia i zaśnięcia, wyznaczają rytm powtarzalności. Słowa przebrzmiałe i zużyte ponownie stają się „od nowa” ważne.
Podobnie działają powszednie obrazy rzeczywistości, które pozornie dobrze znamy, a jednak mogą zachwycić i olśnić, jakbyśmy wcześniej ich nie widzieli i zobaczyli je po raz pierwszy. Rozmaite interpretacje zbliżają się do nas i oddalają, jakby wyłaniały się z niebytu. Codzienne sceny z najbliższego otoczenia, w jakimś sensie, dostrzegamy po raz „pierwszy”, kiedy odnajdujemy w nich nieznane treści. Skąd wyłania się ta nieprzeczuwana przestrzeń, w której nieoczekiwanie ludzie i przedmioty zyskują inny kontekst i nową symbolikę? Wnikliwy obserwator znajduje w tym nowym wymiarze ukryte życie, jakiego wcześniej nie zauważał. Nieznane oblicza rzeczywistości może odkrywać bez końca. Niewyczerpalność interpretacji działa i rozwija się, jak ciągłe stwarzanie świata – Creatio continua. Stąd kreatywność twórcza człowieka wskazuje jednoznacznie na praźródło. Poprzez tę analogię możemy zbliżyć się do istoty naszego bytu: Bóg, który stworzył wszechświat, podtrzymuje go w istnieniu przez swoje Słowo, Syna, który „podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi” (Hbr 1, 3), i przez Ducha Stwórcę, który daje życie. Rozwijając tę myśl podążmy dalej za św. Augustynem: Wierzymy, lub jeśli nie możemy starajmy się zrozumieć, że Bóg aż dotychczas działa i gdyby usunął swe działanie w rzeczach przez siebie stworzonych, to zginęłyby.
Żyję w ufności, że aktywność jest darem, który otrzymaliśmy w dzierżawę. Wszelka energia to kapitał do zagospodarowania w czasie. Nie wystarczy być, trzeba również uczyć się obecności, podejmując ten trud każdego dnia od nowa. Dlatego praca grafika-linorytnika stanowi dla mnie wyzwanie, coś w rodzaju życiowego kontraktu rozwijania inwencji. Na co dzień okulary są mi potrzebne, by poruszać się i widzieć wyraźniej, a uprawianie grafiki to żmudna praca nad doskonaleniem dodatkowych soczewek tworzących optykę refleksyjną.
Jacek Soliński
Jacek Soliński
Urodzony w 1957 r. w Bydgoszczy. Grafik, malarz, publicysta, fotograf, wydawca. Od 1979 r. prowadzi, wspólnie z Janem Kają, Galerię Autorską w Bydgoszczy oraz wydawnictwo. W latach 80. realizował projekty konceptualne i opublikował własnym sumptem, w technice linorytu, trzy książki unikatowe oraz pięć tomików prozy. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Dokumentacja działalności Galerii Autorskiej i dokonania jej twórców eksponowane były w różnych ośrodkach w kraju: Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Toruń, Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin, zagranicą: Paryż, Rzym, Pradze, Tokio i Edynburgu. Od 1986r. realizuje w Galerii Autorskiej swoją coroczną urodzinową wystawę linorytów. Wydał kilkadziesiąt własnych publikacji, w których łączy grafikę z epigramami, modlitwami, poezją i prozą. Zrealizował wiele cykli linorytów, cykl malarski 366 aniołów „Opiekunowie czasu” oraz trzy cykle fotografii o tematyce żebraczej. Otrzymał m.in.: Medal za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002). Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004 i 2014), Bydgoską Nagrodę Strzały Łuczniczki za wydanie Książki Roku (2005, 2007 i 2009 i 2011) Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno „Gaśnica terenowa” (2007) odznakę honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej” (2015), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2018), MEDAL 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI (2018) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019).
Jarosław Jakubowski
Urodzony w 1974 r. w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autor kilku tomów wierszy, między innymi: Pseudo, Ojcostych, Flow i Święta woda oraz tomów próz poetyckich Slajdy, powieści Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?, zbioru opowiadań Oczy pełne strachu oraz wyboru sztuk teatralnych Generał i inne dramaty polityczne. Czterokrotny laureat nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku (za Pseudo i Slajdy). Jako dramaturg debiutował w 2007 r. w Laboratorium Dramatu w Warszawie czytaniem scenicznym sztuki Dom matki. Na polskich scenach odbyły się premiery jego sztuk: Generał, Życie, Koncert na rożek, bęben i violę, Wszyscy święci, Wieczny kwiecień, Człowiek, który nie umiał odejść, Licheń Story. Sztuka Generał zdobyła Grand Prix festiwalu polskich sztuk współczesnych „Raport” w Gdyni w 2011 r. W 2012 r. sztuka Wieczny kwiecień zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym „Metafory Rzeczywistości” w Poznaniu. Współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego „Topos”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.