24.10.202131.10.2021

Galeria Autorska, ul. Chocimska 5, Bydgoszcz

Otwarcie wystawy linorytów Jacka Solińskiego pt. „Układ scalony”

wprowadzenie – Jarosław Jakubowski

Optyka refleksyjna

U zarania wszelkich twórczych poczynań pojawia się nurtujące pytanie: skąd bierze się wszelka aktywność? Odpowiedź jest jedna, ale każdy, by to wyjaśnić, znajduje inne słowa. Wyrazy, jak fale oceanu rozlewają się i wycofują, są blisko, by za moment zniknąć. Przypływy i odpływy, jak przebudzenia i zaśnięcia, wyznaczają rytm powtarzalności. Słowa przebrzmiałe i zużyte ponownie stają się „od nowa” ważne.

Podobnie działają powszednie obrazy rzeczywistości, które pozornie dobrze znamy, a jednak mogą zachwycić i olśnić, jakbyśmy wcześniej ich nie widzieli i zobaczyli je po raz pierwszy. Rozmaite interpretacje zbliżają się do nas i oddalają, jakby wyłaniały się z niebytu. Codzienne sceny z najbliższego otoczenia, w jakimś sensie, dostrzegamy po raz „pierwszy”, kiedy odnajdujemy w nich nieznane treści. Skąd wyłania się ta nieprzeczuwana przestrzeń, w której nieoczekiwanie ludzie i przedmioty zyskują inny kontekst i nową symbolikę? Wnikliwy obserwator znajduje w tym nowym wymiarze ukryte życie, jakiego wcześniej nie zauważał. Nieznane oblicza rzeczywistości może odkrywać bez końca. Niewyczerpalność interpretacji działa i rozwija się, jak ciągłe stwarzanie świata – Creatio continua. Stąd kreatywność twórcza człowieka wskazuje jednoznacznie na praźródło. Poprzez tę analogię możemy zbliżyć się do istoty naszego bytu: Bóg, który stworzył wszechświat, podtrzymuje go w istnieniu przez swoje Słowo, Syna, który podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi (Hbr 1, 3), i przez Ducha Stwórcę, który daje życie. Rozwijając tę myśl podążmy dalej za św. Augustynem: Wierzymy, lub jeśli nie możemy starajmy się zrozumieć, że Bóg aż dotychczas działa i gdyby usunął swe działanie w rzeczach przez siebie stworzonych, to zginęłyby.
Żyję w ufności, że aktywność jest darem, który otrzymaliśmy w dzierżawę. Wszelka energia to kapitał do zagospodarowania w czasie. Nie wystarczy być, trzeba również uczyć się obecności, podejmując ten trud każdego dnia od nowa. Dlatego praca grafika-linorytnika stanowi dla mnie wyzwanie, coś w rodzaju życiowego kontraktu rozwijania inwencji. Na co dzień okulary są mi potrzebne, by poruszać się i widzieć wyraźniej, a uprawianie grafiki to żmudna praca nad doskonaleniem dodatkowych soczewek tworzących optykę refleksyjną.

Jacek Soliński

Jacek Soliński
Symetria głębi
2019
Jacek Soliński
Pamięć
2019
Jacek Soliński
Nauka milczenia
2008
Jacek Soliński
Mierzenie głębokości
2005

Jacek Soliński

Urodzony w 1957 r. w Bydgoszczy. Grafik, malarz, publicysta, fotograf, wydawca. Od 1979 r. prowadzi, wspólnie z Janem Kają, Galerię Autorską w Bydgoszczy oraz wydawnictwo. W latach 80. realizował projekty konceptualne i opublikował własnym sumptem, w technice linorytu, trzy książki unikatowe oraz pięć tomików prozy. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Dokumentacja działalności Galerii Autorskiej i dokonania jej twórców eksponowane były w różnych ośrodkach w kraju: Bydgoszcz, Gdańsk, Sopot, Toruń, Warszawa, Łódź, Kraków, Lublin, zagranicą: Paryż, Rzym, Pradze, Tokio i Edynburgu. Od 1986r. realizuje w Galerii Autorskiej swoją coroczną urodzinową wystawę linorytów. Wydał kilkadziesiąt własnych publikacji, w których łączy grafikę z epigramami, modlitwami, poezją i prozą. Zrealizował wiele cykli linorytów, cykl malarski 366 aniołów „Opiekunowie czasu” oraz trzy cykle fotografii o tematyce żebraczej. Otrzymał m.in.: Medal za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską (2002). Medal Prezydenta Miasta za szczególne zasługi dla Bydgoszczy (2004 i 2014), Bydgoską Nagrodę Strzały Łuczniczki za wydanie Książki Roku (2005, 2007 i 2009 i 2011) Nagrodę Ryszarda Milczewskiego-Bruno „Gaśnica terenowa” (2007) odznakę honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej” (2015), Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2018), MEDAL 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOSCI (2018) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2019).

,

Jarosław Jakubowski

Urodzony w 1974 r. w Bydgoszczy. Poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autor kilku tomów wierszy, między innymi: Pseudo, Ojcostych, Flow i Święta woda oraz tomów próz poetyckich Slajdy, powieści Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?, zbioru opowiadań Oczy pełne strachu oraz wyboru sztuk teatralnych Generał i inne dramaty polityczne. Czterokrotny laureat nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku (za Pseudo i Slajdy). Jako dramaturg debiutował w 2007 r. w Laboratorium Dramatu w Warszawie czytaniem scenicznym sztuki Dom matki. Na polskich scenach odbyły się premiery jego sztuk: Generał, Życie, Koncert na rożek, bęben i violę, Wszyscy święci, Wieczny kwiecień, Człowiek, który nie umiał odejść, Licheń Story. Sztuka Generał zdobyła Grand Prix festiwalu polskich sztuk współczesnych „Raport” w Gdyni w 2011 r. W 2012 r. sztuka Wieczny kwiecień zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym „Metafory Rzeczywistości” w Poznaniu. Współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego „Topos”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.