Grzegorz Chojnacki, rocznik 1959, absolwent PLSP w Bydgoszczy, studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom w zakresie malarstwa i projektowania graficznego w pracowni Zygmunta Kotlarczyka.

Mateusz Chojnacki, rocznik 1988, uczeń Liceum Plastycznego w Bydgoszczy

Chojnacki
Grzegorz Chojnacki, fotografia z cyklu „Wnętrza”, 2004

NASZE MAGICZNE MIEJSCA

Mam napisać parę zdań o wystawie, wystawie fotografii syna i mojej. Proste, przecież o sobie łatwo, tyle tylko, że nam łatwiej jest wypowiadać się za pomocą obrazu, z werbalizacją jest o wiele trudniej, ale spróbujmy, w końcu - trywializując - do odważnych świat należy.

Wiele lat fotografia dla mnie była tym rodzajem wypowiedzi, notatki którego używałem bardzo często i odkładałem do szuflady. Rodzinnie, do tego mojego pstrykania dołączył syn, i tak wspólne fotografowanie zmieniło się w coś zupełnie innego, w to co w mocno ograniczonej formie, chcemy teraz pokazać.

Ta wystawa ma opowiadać o miejscach wspólnych kontaktów, tyle tylko że w sferze sztuki, myślenia, pewnych wartości, a na tym tle kwestii światła, bez którego fotografia nie istnieje, kolorów, formy, czasem ucieczki w eksperyment.

Te nasze wspólne miejsca to raczej suma doświadczeń i poszukiwań, tak w sferze ducha jak i materii.
Mamy odmienne spojrzenie, różny stosunek do świata, do życia, do wielu spraw, dzieli nas różnica pokolenia, łączy wspólna pasja sztuki, fotografii, kreatywnego spojrzenia, spojrzenia na te wspólne, a może magiczne miejsca.

Wybór fotogramów, to także pewien swoisty proces twórczy. Zasadniczy szkielet powstał dawno, dobrze ponad rok temu, ale "obrastająca" ten szkielet tkanka ciągle się zmienia, i mam nadzieję że dzięki temu wystawa będzie dla nas przygodą ale także punktem startu do następnych projektów, tak wspólnych jak i indywidualnych.

Grzegorz Chojnacki