środa, 27 września 2017 - wykład Bogny Derkowskiej-Kostkowskiej pt. „O Bydgoszczy Józefa Święcickiego w jego piwnicy” połączony z promocją książki „Bydgoszczanin i budowniczy. O Józefie Święcickim, architekturze i Bydgoszczy 1859-1913.

Bogna Derkowstka-Kostkowska, fot. Krzysztof Szymoniak
Bogna Derkowstka-Kostkowska, fot. Krzysztof Szymoniak
 

Bogna Derkowska-Kostkowska rodowita bydgoszczanka. Historyk sztuki. Od 1992 pracuje w Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Prowadzi badania nad historią Bydgoszczy XIX i 1 poł. XX wieku w zakresie architektury i urbanistyki, odnotowując fakty z życia i działalności ok. 400 projektantów i wykonawców ze szczególnym uwzględnieniem postaci Józefa Święcickiego.

Redaktor około 10 etapów „Studium historyczno konserwatorskiego”. Autorka wielu analiz archiwalnych, artykułów i publikacji w wydawnictwach fachowych i popularnych. Jej teksty odnaleźć można m.in. w „Materiałach do Dziejów Kultury i Sztuki Bydgoszczy i Regionu”, „Kronice bydgoskiej” czy „Kalendarzu Bydgoskim”. Uczestniczka i prelegentka na ogólnopolskich konferencjach naukowych. Aktywna na polu popularyzacji dziedzictwa kulturowego. Organizatorka wielu działań edukacyjnych.

* * *

Bezwątpienia książka Bogny Derdowskiej-Kostkowskiej to książka stricte naukowa z licznymi przypisami, bibliografią i bogatym materiałem ilustracyjnym, w którym ważne miejsce zajmują archiwalne fotografie rodzinne, zdjęcia z epoki jak i współczesne widoki poszczególnych budynków wzniesionych przez Józefa Święcickiego oraz reprodukcje oryginalnych planów budowlanych przechowywanych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.

… książka bardzo dojrzała merytorycznie, dobrze napisana i zakomponowana, prawdziwe kompendium wiedzy o twórcy i jego czasach, w których przyszło mu tworzyć i żyć. Publikacja, która udanie wypełnia jedną z wielu białych plam w historii XIX- i XX-wiecznej architektury Bydgoszczy.

Jest to zarazem pierwsza monografia bydgoskiego budowniczego jednego z najciekawszych przedstawicieli swego pokolenia, którego działalność projektowa i budowlana wywarła tak znaczny wpływ na charakter i wygląd miasta…

prof. dr hab. Lechosław Lemański

Kamienica przy ul. Chocimskiej 5 w Bydgoszczy, projekt Józef Święcicki, 1891
Kamienica przy ul. Chocimskiej 5 w Bydgoszczy, projekt Józef Święcicki, 1891