Czwartek, 23 maja 2013, godz. 18 - „Rady dobrego Boga,  czyli przedpstryk II” –  quasi przedstawienie w opracowaniu i wykonaniu  Mieczysława Franaszka

Mieczysław Franaszek. Aktor, podróżnik i fotograf. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST Kraków, 1968. Debiut – 1966 w Teatrze „STU”. Teatry: Nowa Huta, Kraków, Sosnowiec, Opole, Koszalin, Szczecin, Poznań, Bydgoszcz. Współpracował w latach 60. z ośrodkiem TVP Kraków. Od czterdziestu lat współpracuje z redakcjami radiowymi wielu miast. W 1986 zagrał główną rolę w filmie „Bohater roku” F. Falka. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie, m.in. w Enlangen (Niemcy), Zagrzebiu (Jugosławia), Szczecinie, Krakowie. Zajmuje się fotografią, reportażową dokumentując swoje podróże: Europa, Afryka (Egipt, Maroko, Tunezja), Azja (Chiny, Indie, Iran, Izrael, Jemen, Jordania, Liban, Nepal, Syria, Turcja, Uzbekistan) i Ameryka Południowa(Boliwia, Peru). Autor kilku wystaw indywidualnych w Bydgoszczy Warszawie i Krakowie.

Mieczysław Franaszek, fot. Jakub Kaja
Mieczysław Franaszek, fot. Jakub Kaja


Przygotowane przez Mieczysława Franaszka quasi przedstawienie „Rady dobrego Boga, czyli przedpstryk” opracowane zostało na podstawie fragmentów prozy Erica Weinera pt „Poznam dobrego Boga”. Autor książki porusza temat dość kontrowersyjny: czy można sobie wybrać religię i Boga, kierując się własnymi potrzebami i upodobaniami, niezależnie od kultury i tradycji, w jakich człowiek został wychowany? „Skoro możemy wybrać przywódców, taryfę w telefonii komórkowej i pastę do zębów, czemu nie moglibyśmy wybrać Boga?”
Po nagłym pobycie w szpitalu Weiner zaczynam bowiem zmagać się z niespodziewanym pytaniem zadanym mu przez pielęgniarkę: „Czy odnalazłeś już swojego Boga?”. Zdaje sobie sprawę, że chociaż poznał wiele praktyk religijnych, nigdy nie próbował stosować ich w życiu. Postanawia więc nadrobić zaległości i przeprowadzić badania dostępnych na świece wyznań. Weiner oferuje nowe spojrzenie na religię, które bawi, inspiruje i skłania do myślenia.
Mieczysław Franaszek adoptując fragmenty prozy Erica Weinera skupił się na trzech religiach: buddyzmie, islamie i katolicyzmie. „Rady dobrego Boga,  czyli przedpstryk” to trzyaktowy monodram, w którym aktor w przygotowanych przez siebie „epizodach teatralnych” prowadzi oryginalny dialog z religiami. Część pierwsza związana była z buddyzmowi, druga (prezentowana obecnie) dotyczy islamu, a trzecia poświęcona będzie katolicyzmowi.