Czwartek, 23 maja 2013, godz. 18 - „Rady dobrego Boga, czyli przedpstryk II” – quasi przedstawienie w opracowaniu i wykonaniu Mieczysława Franaszka
Mieczysław Franaszek. Aktor, podróżnik i fotograf. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST Kraków, 1968. Debiut – 1966 w Teatrze „STU”. Teatry: Nowa Huta, Kraków, Sosnowiec, Opole, Koszalin, Szczecin, Poznań, Bydgoszcz. Współpracował w latach 60. z ośrodkiem TVP Kraków. Od czterdziestu lat współpracuje z redakcjami radiowymi wielu miast. W 1986 zagrał główną rolę w filmie „Bohater roku” F. Falka. Brał udział w krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych, na których otrzymywał nagrody aktorskie, m.in. w Enlangen (Niemcy), Zagrzebiu (Jugosławia), Szczecinie, Krakowie. Zajmuje się fotografią, reportażową dokumentując swoje podróże: Europa, Afryka (Egipt, Maroko, Tunezja), Azja (Chiny, Indie, Iran, Izrael, Jemen, Jordania, Liban, Nepal, Syria, Turcja, Uzbekistan) i Ameryka Południowa(Boliwia, Peru). Autor kilku wystaw indywidualnych w Bydgoszczy Warszawie i Krakowie.

Przygotowane przez Mieczysława Franaszka quasi przedstawienie „Rady dobrego Boga, czyli przedpstryk” opracowane zostało na podstawie fragmentów prozy Erica Weinera pt „Poznam dobrego Boga”. Autor książki porusza temat dość kontrowersyjny: czy można sobie wybrać religię i Boga, kierując się własnymi potrzebami i upodobaniami, niezależnie od kultury i tradycji, w jakich człowiek został wychowany? „Skoro możemy wybrać przywódców, taryfę w telefonii komórkowej i pastę do zębów, czemu nie moglibyśmy wybrać Boga?”
Po nagłym pobycie w szpitalu Weiner zaczynam bowiem zmagać się z niespodziewanym pytaniem zadanym mu przez pielęgniarkę: „Czy odnalazłeś już swojego Boga?”. Zdaje sobie sprawę, że chociaż poznał wiele praktyk religijnych, nigdy nie próbował stosować ich w życiu. Postanawia więc nadrobić zaległości i przeprowadzić badania dostępnych na świece wyznań. Weiner oferuje nowe spojrzenie na religię, które bawi, inspiruje i skłania do myślenia.
Mieczysław Franaszek adoptując fragmenty prozy Erica Weinera skupił się na trzech religiach: buddyzmie, islamie i katolicyzmie. „Rady dobrego Boga, czyli przedpstryk” to trzyaktowy monodram, w którym aktor w przygotowanych przez siebie „epizodach teatralnych” prowadzi oryginalny dialog z religiami. Część pierwsza związana była z buddyzmowi, druga (prezentowana obecnie) dotyczy islamu, a trzecia poświęcona będzie katolicyzmowi.