piątek, 17 sierpnia 2007, godz.18
Krzysztof Choiński Maria, Elżbieta, Małgorzata
Reżyseria: Alicja Mozga
Wykonanie: studenci III roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego przy ul.Pomorskiej 48 zaprasza w sierpniu na cztery  spektakle teatralne przygotowane i wyreżyserowane przez Alicję Mozgę w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Image 

Zdarza się, że rozmowa utrudnia porozumienie – paradoks? A jeśli słucha się tylko własnych racji? Jeśli sądzi się bliźniego własną miarą? Jeśli nie ufa się ciszy? „MARIA, ELŻBIETA, MAŁGORZATA” Krzysztofa Choińskiego jest taką trudną rozmową. 

Alicja Mozga
Znają ją wszyscy w Bydgoszczy, którzy choć trochę interesują się kulturą, bo już ją spotkali. Daje o sobie znać prędzej czy później wszędzie, gdzie dzieje się coś godnego uwagi: w teatrze, w Akademii Muzycznej, w filharmonii, w artystycznej kawiarni, na estradzie i w salonach wystawowych.
Stale pracuje i dzięki temu się rozwija. Śpiewa, tańczy, do każdej z powierzonych jej ról podchodzi poważnie i widz jest później w kłopocie by zaszufladkować jej aktorstwo, bo nie pasuje do niego ani określenie „żywiołowe”, ani „intelektualne”. Może oba naraz?
Potrafi być krawcową, malarzem pokojowym, ślusarzem, dekoratorem wnętrz (wnętrze własnego mieszkania zaprojektowała i zrealizowała niemal z niczego), scenografem, reżyserem. Umiejętności tych nabyła podczas pracy – na scenie i w szkole – bo okazywały się potrzebne.
Wobec studentów bywa macierzyńska i opiekuńcza, jak też złośliwa i despotyczna. W życiu pozazawodowym – ulega nastrojom. Bywają równie skrajne jak te, które przychodzi jej prezentować na scenie. W pracy jednak jakimś cudem umie odłożyć je do torby, a chodzi zwykle z torbą przepastną i dźwiga w niej przeróżne rzeczy.
Najbardziej przykuwa uwagę, gdy mówi. Tak teksty ze sceny, jak i te najzupełniej prywatne. Wówczas okazuje się, że najważniejsze jest dla niej to co chce przekazać. A żeby przekazać najlepiej, trudzi się też nad tym jak to zrobić. Bywa więc kokieteryjna i surowa. Opowiada sprośne dowcipy i dokonuje psychologicznych analiz. Potrafi zasmucić i rozbawić. Tych, którzy ją znają powierzchownie – zadziwia po lepszym poznaniu, bo jest kobietą serio i poważną, która serio i poważnie traktuje sztukę i – tak mnie się wydaje – właśnie jej całą siebie podporządkowała. Bo to, co w Alicji prywatne, zwykle w którymś momencie zaczyna służyć sztuce. Również pasje, hobby i cała reszta składająca się na rzeczy codzienne i odświętne.

Małgorzata Maniszewska

Image
Alicja MozgaAlicja Mozga ur. w Łodzi. Po ukończeniu POSM I i II stopnia w Łodzi studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi, we Wrocławiu i w Bydgoszczy. Dyplom otrzymała w 1986 r. Aktorka i pedagog. Poza pracą w Teatrze Polskim w Bydgoszczy uczy podstaw sztuki aktorskiej na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zagrała kilkadziesiąt ról m.in.: Gabette w Pani Prezesowej Hennquina i Vebera, Agafię w Ożenku Gogola, Właścicielkę Panoptikum w Palaczu zwłok Fuksa (w adaptacji M. Mokrowieckiego), Sklepową w Końcu ery Menelików Kondratiuka, Pannę Młodą w Weselu Wyspiańskiego, Lusi w Lecie Weingartena, Poppy Norton Taylor w Czego nie widać Frayna, Margaretę w Jesieni i zimie Noréna, Elmirę w Świętoszku i Panią Jourdin w Mieszczaninie szlachcicem Moliera. Jako pedagog zrealizowała ze studentami blisko 60 różnych spektakli – zarówno dramatycznych jak i muzycznych. Ma w swoim dorobku także formy estradowe m.in. autorski spektakl Kabaret instrumentalny. Chętnie recytuje poezję, lubi śpiewać. Jej repertuar obejmuje różne gatunki muzyczne: od klasyki, przez jazz do piosenki aktorskiej. Jest laureatką nagród: Artystka Roku w kategorii teatr (Gazeta Wyborcza 2002), Złota Maska (Gazeta Pomorska 2002), Radia PiK (2003).