piątek, 10 sierpnia 2007, godz.18
Contessa na podstawie opowiadania Petera Roseia „Kim Był Edgar Allan?”
Reżyseria: Alicja Mozga
Wykonanie: studenci III roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego przy ul.Pomorskiej 48 zaprasza w sierpniu na cztery  spektakle teatralne przygotowane i wyreżyserowane przez Alicję Mozgę w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Image 

„Kto nigdy nie odchodził od przytomności, ten nie dojrzy czarodziejskich ogrodów, (…) ten nie będzie rozpamiętywał woni nieznanego kwiatu,(…) w stanie pozornej nicości… Strzeżcie się! Spektakl „CONTESSA” – na podstawie opowiadania Petera Roseia „Kim Był Edgar Allan?”

Alicja Mozga
Znają ją wszyscy w Bydgoszczy, którzy choć trochę interesują się kulturą, bo już ją spotkali. Daje o sobie znać prędzej czy później wszędzie, gdzie dzieje się coś godnego uwagi: w teatrze, w Akademii Muzycznej, w filharmonii, w artystycznej kawiarni, na estradzie i w salonach wystawowych.
Stale pracuje i dzięki temu się rozwija. Śpiewa, tańczy, do każdej z powierzonych jej ról podchodzi poważnie i widz jest później w kłopocie by zaszufladkować jej aktorstwo, bo nie pasuje do niego ani określenie „żywiołowe”, ani „intelektualne”. Może oba naraz?
Potrafi być krawcową, malarzem pokojowym, ślusarzem, dekoratorem wnętrz (wnętrze własnego mieszkania zaprojektowała i zrealizowała niemal z niczego), scenografem, reżyserem. Umiejętności tych nabyła podczas pracy – na scenie i w szkole – bo okazywały się potrzebne.
Wobec studentów bywa macierzyńska i opiekuńcza, jak też złośliwa i despotyczna. W życiu pozazawodowym – ulega nastrojom. Bywają równie skrajne jak te, które przychodzi jej prezentować na scenie. W pracy jednak jakimś cudem umie odłożyć je do torby, a chodzi zwykle z torbą przepastną i dźwiga w niej przeróżne rzeczy.
Najbardziej przykuwa uwagę, gdy mówi. Tak teksty ze sceny, jak i te najzupełniej prywatne. Wówczas okazuje się, że najważniejsze jest dla niej to co chce przekazać. A żeby przekazać najlepiej, trudzi się też nad tym jak to zrobić. Bywa więc kokieteryjna i surowa. Opowiada sprośne dowcipy i dokonuje psychologicznych analiz. Potrafi zasmucić i rozbawić. Tych, którzy ją znają powierzchownie – zadziwia po lepszym poznaniu, bo jest kobietą serio i poważną, która serio i poważnie traktuje sztukę i – tak mnie się wydaje – właśnie jej całą siebie podporządkowała. Bo to, co w Alicji prywatne, zwykle w którymś momencie zaczyna służyć sztuce. Również pasje, hobby i cała reszta składająca się na rzeczy codzienne i odświętne.

Małgorzata Maniszewska

Image
Alicja MozgaAlicja Mozga ur. w Łodzi. Po ukończeniu POSM I i II stopnia w Łodzi studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi, we Wrocławiu i w Bydgoszczy. Dyplom otrzymała w 1986 r. Aktorka i pedagog. Poza pracą w Teatrze Polskim w Bydgoszczy uczy podstaw sztuki aktorskiej na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zagrała kilkadziesiąt ról m.in.: Gabette w Pani Prezesowej Hennquina i Vebera, Agafię w Ożenku Gogola, Właścicielkę Panoptikum w Palaczu zwłok Fuksa (w adaptacji M. Mokrowieckiego), Sklepową w Końcu ery Menelików Kondratiuka, Pannę Młodą w Weselu Wyspiańskiego, Lusi w Lecie Weingartena, Poppy Norton Taylor w Czego nie widać Frayna, Margaretę w Jesieni i zimie Noréna, Elmirę w Świętoszku i Panią Jourdin w Mieszczaninie szlachcicem Moliera. Jako pedagog zrealizowała ze studentami blisko 60 różnych spektakli – zarówno dramatycznych jak i muzycznych. Ma w swoim dorobku także formy estradowe m.in. autorski spektakl Kabaret instrumentalny. Chętnie recytuje poezję, lubi śpiewać. Jej repertuar obejmuje różne gatunki muzyczne: od klasyki, przez jazz do piosenki aktorskiej. Jest laureatką nagród: Artystka Roku w kategorii teatr (Gazeta Wyborcza 2002), Złota Maska (Gazeta Pomorska 2002), Radia PiK (2003).